Lista ofert - Wymiana końcówki drążka - Wrocław dolnośląskie
Auto-Spec S.c. Wiesław Gonza Sławomir Kaczmarek
V-Serwis
P.H.Thart Teodor Hajdaczuk
P.p.h.u Carfan Ludwika Niewęgłowska
Auto-Naprawa Radosław Cybulski
Chudyk-Auto Jerzy Chudyk

Wymiana końcówki drążka - Wrocław dolnośląskie

Wymiana końcówek drążków kierowniczych

Za co odpowiedzialna jest końcówka drążka kierowniczego?
Element ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu kierowniczego, który zapewnia połączenie układu ze zwrotnicą koła. A to niezaprzeczalnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Chyba nikt nie chciałby pojechać na zakręcie prosto? Końcówka drążka posiada specjalnie wyprofilowany, elastyczny element, nazywany przegubem kulowym. Umożliwia on poruszanie się zawieszenia koła i odpowiada za skręt zwrotnicy.
Przebieg wymiany

Aby samodzielnie wymienić końcówkę drążka, nie będzie Ci potrzebny kanał. Wystarczy utwardzone miejsce parkingowe pod blokiem. Jedyne, czego nie dasz rady dokonać samodzielnie, to ustawienie zbieżności kół.

Na początek, poluzuj wszystkie śruby w kole, które masz zamiar zdemontować. Ważne jest, by zrobić to w pierwszej kolejności, ponieważ mocne szarpnięcia w momencie, gdy samochód jest podniesiony na lewarku, może skutkować ześlizgnięciem i upadkiem pojazdu.

Zaciągnij hamulec awaryjny, po drugiej stronie podstaw cegłę pod koło i zacznij podnosić samochód. Gdy auto jest już uniesione, polecamy podłożyć pod nie coś jeszcze, chociażby deski i cegły, dla stabilności. Skręć koła, by uzyskać dostęp do końcówki drążka. Dwoma kluczami ’22 (na przykładzie Volkswagena), poluzuj śrubę kontrującą. Dopilnuj, by nie przekręcić drążka zbyt mocno.

Kluczem o mniejszej średnicy odkręć nakrętkę, która pełni funkcję zabezpieczenia. Odczep końcówkę od zwrotnicy. Można to uczynić specjalnym, dwuramiennym ściągaczem, lub prościej– młotkiem i wybijakiem.

Licz ilość obrotów, wykręcając końcówkę. Jeśli na nowej części znajduje się kapsel zabezpieczający Porównaj długość starej końcówki z nową. Użyj do tego suwmiarki lub przyłóż do poziomej i płaskiej powierzchni.

Ma to spore znaczenie, bo jeśli ich długość nie różni się, można porzucić myśl o konieczności dokonania korekcji zbieżności kół. Każdy milimetr ma tutaj znaczenie, więc jeśli zauważyłeś różnicę- udaj się do najbliższego warsztatu w celu wykonania zabiegu korekty. Nową końcówkę wkręć na drążek, zachowując taką samą ilość obrotów, jak przy wykręcaniu poprzedniej.

Teraz należy połączyć część ze zwrotnicą. Następnie skręć śrubę na drążku i przykręć samozabezpieczającą nakrętkę w dolnej części drążka. Teraz pozostało założyć koło, skręcić śruby (nie do końca), opuścić samochód i dokręcić maksymalnie wszystkie mocowania. Podczas pierwszej jazdy zwróć uwagę na pozycję poprzeczki kierownicy. Jeśli przy jeździe prosto nie jest ona położona poziomo, musisz udać się do mechanika w celu ustawienia zbieżności kół.

Na co warto zwrócić uwagę?
Jeśli masz w planach wymianę końcówki, warto być sprawdził wszystkie pozostałe części znajdujące się w układzie kierowniczym. Tym bardziej, że wszystkie mają bardzo zbliżoną żywotność. Jeśli jeden element odmawia posłuszeństwa, jest to sygnał, że niedługo o wymianę upomną się kolejne. Aby nieco przedłużyć żywotność drążków kierowniczych, warto kontrolować stan osłon gumowych, które utrzymują poziom smaru i zabezpieczają przed brudami.
Drążek drążkiem, ale który producent?

Drożej, taniej, polski, zagraniczny? Ilu producentów, tyle dylematów. W ostatnich rankingach portali motoryzacyjnych zdecydowanie dominuje LEMFOERDER, niemiecki producent części zamiennych do układu kierowniczego. Na drugim miejscu znajduje się Teknorot, lubujący się w zamiennikach do marek azjatyckich i francuskich.

Trzecie miejsce zajął BAW, producent o najszerszej gamie produktów, pod względem marek i modeli pojazdów. Pozostałe miejsca wywalczyli kolejno Atlas, RTS i ChassisPro. Pamiętaj, że niska cena może świadczyć o kiepskiej jakości produktu. Co nie znaczy, że masz opróżnić swoje kieszenie na poczet najdroższych ofert.
Koszty

Ceny końcówek drążka kierowniczego nie przerażają. Ich zakup do Volkswagena czy nawet BMW to koszt 50-80 złotych. Mowa oczywiście o kilku, kilkunastoletnich samochodach, takich jak BMW serii 3 i 5, lub Golf czy Passat. Usługa wymiany nie powinna przekroczyć zaś 100 złotych.

W razie czego, przygotuj dodatkowe 50 złotych na ustawienie geometrii kół.
Zatem renowacja nie powinna przekroczyć 350 złotych, zakładając, że odstawisz swój samochód do warsztatu mechanicznego. Za przyjemność współpracy z ASO, musisz doliczyć co najmniej 100 złotych. Reasumując, korzystając z naszego poradnika na temat wymiany, możesz zaoszczędzić nawet 200 złotych.